Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Vládní novela o lobbování

Další témata:

Cílem návrhu je zvýšení transparentnosti lobbistické činnosti. Zřízením registru lobbistů a lobbovaných by měl být položen základ k zakotvení lobbingu jako legitimní činnosti, a hlavně k jeho odlišení od netransparentního lobbování. Informační povinností o lobbistických kontaktech jak na straně lobbistů, tak na straně lobbovaných dojde k posílení veřejné kontroly nad kontakty mezi veřejnými funkcionáři a zástupci zájmových skupin. Zlepší přijetí tohoto návrhu důvěru veřejnosti k obecnému chápání pojmu lobbing a především k samotné činnosti lobbistů?

Jde o to, jak se na lobování budeme dívat. Jde o korupci? Když přijde lobbista za poslancem aby mu pomohl prosadit nějakou změnu? Dělá to pro obecné blaho? Těžko! Vyhoví mu poslanec nezištně? Těžko! Co jsou to tedy ti lobbisté? Nejsou to korupčníci? Bohužel, jinak to veřejnost nemůže vnímat.

Tento zákon bude legalizovat lumpárny ve všech směrech podnikání, a výsledky můžeme vidět již dnes, že je problém, aby se domluvili dva na shodě,

Určitě krok správným směrem. Lobbing není nic zločinného.

Souhlasím s novým zakonem

Tak nevím, zda jsem byl pochválen (při vědomí mých více než 70 let), nebo jestli to byla výtka. Ale důležité je, že tu alespoň trochu komunikujeme. Proto to tu snad bylo zřízeno!

Myslím pane Lubomíre, že jste LOBING popsal správnou češtinou, kterou dnes mluví hlavně mladí, mnohdy na politické výši a lobingovými diplomy v kapse

Lobing? Není to kupčení skrze politické funkce a postavení? Respektive zneužívání těch funkcí?

Pokud srovnáváte AKTIVNÍ OBČANSTVÍ s KUTÍM PIKLŮ , tak je to asi DNEŠNÍ představa fungující demokracie, tak nevím, jak nám starším to vysvětlíte

Promiňte, ale považuji za normální, že lidé sdělují ****ným zástupcům své představy o tom, co je potřeba vylepšit, nebo třeba postavit či nestavět. Aktivní občanství je základ fungující demokracie.

V minulosti se u nás tomu říkalo KUTÍ PIKLŮ a to platilo pro všechny oblasti, ale protože chceme být světoví tak budem chtít zvýšovat transparentnost lobbistické činnosti. Česky řečeno, legalizovat podfuky, podrazy a dohody zlodějen všeho druhů a všech oblastí. Slovo nepřekročitelné Čech nezná

Český občan si pod slovem lobing dokáže představit všechno možné a nemožné a pokud jsme to převzali z USA, tak můžeme vidět, od jednání státníků až po kuplíře, jakým způsobem jde LOBOVAT. Věřím, že tento druh boje nebudeme chtít u nás prosadit.Důvěru stejnějako lobisté, nezlepší ani nezíská

Pane Škromach, však to v té Americe podle toho vypadá, řítí se čím dál víc z kopce...:-),:-), :-)

V USA byla první zákonná úprava přijata na federální úrovni „Federal Regulation of Lobbying Act”- FRLA (1946). Regulace se stala součástí poválečné reformy fungování Kongresu, obsahovala nepřekročitelné povinnosti. https://www.oziveni.cz/2008/11/je-opravdu-lobbing-o-bourani-mytu/

Lobbing je velmi odborná činnost. V Česku si ho pleteme s korupcí. Takže nový zákon ano.

Lobbing je již prostá výměna názorů někde u kafe nebo u piva. " Ty poslechni, já bych to udělal takhle...." "A nemyslíš, že by bylo lepší ...." Každý lobuje už ve své rodině, když něco navrhuje. Místo lobbingu lze používat "poslechni si můj názor" a pak se na lobbing můžete dívat docela přátelsky.

Souhlasím, ale podle mě to není opatření pro normální lidi. Ti to sami sledovat nebudou. Bude to sloužit pouze pro šťouravé a "investigativní " novináře a komentátory.

V ČR s tím bude problém. Jako největší lobbista se jeví Jaroslav Faltýnek.

Z mého pohledu už to slovo, nátlak, je skoro nepřijatelné, a už vůbec né ve spojitosti se sněmovnou. Navíc když lobbing je bezprostředně spojen s velkými penězy což vždy zavání korupcí. Důkaz je, že ty velké lobbisty už vyšetřují. Tady se zase pokoušejí nasadit tvář něčemu co má tlamu.

Nevěřím, že by se dala lobbistická činnost dělat legitimně , transparentně a poctivě, takže pro mne novela nic nevyřeší.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..