Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Změna zákona o podporovanýcn zdrojích energie


Znění návrhu

Vládní návrh změny zákona o podporovaných zdrojích energie


Váš názor nás zajímá

Domníváte se, že by měla být snížena podpora solárních elektráren podle ukazatele vnitřního výnosového procenta?

Cílem návrhu je zavést nástroje a také opatření požadovaná Evropskou komisí, která přispějí k plnění nových cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE) do roku 2030. Návrh počítá s kontrolou tzv. překompenzace, která v praxi znamená posuzovat ziskovost podporovaných elektráren přes tzv. vnitřní výnosové procento. Díky snížení podpory pro solární elektrárny ušetří stát a poplatníci až 10 miliard korun ročně. Další novinkou, kterou návrh přináší, je aukční mechanismus podpory pro nové obnovitelné zdroje. Jedná se např. o nastavení výše podpory vysoutěžené z aukcí určené především pro střední a větší zdroje, využívání zeleného hodinového bonusu pro menší zdroje nebo zavedení opatření pro udržení energeticky efektivních současně provozovaných výroben elektřiny a tepla v provozu.

Diskuze a hlasování u tohoto návrhu již není aktivní.


Komentáře ostatních hlasujících

Obchodování s limity (požívám nemazatelný výraz) je samozřejmě zvrhlost. Každý by si měl umět zkrotit jak svou spotřebu, tak své znečišťování životního prostoru. V případě solárů bude zajímavé, až budou solární baroni v čele s bývalým premiérem "krachovat" a stát ponese náklady na jejich likvidaci!

S nepřiměřenými podporami současných solárních a jiných „ekologických“ zdrojů elektrické energie už nic nenaděláme. Měly by být zastaveny všechny nové podpory. Taky různé nepřímé podpory, jako emisní po****nky, kterými se používání tradičních zdrojů elektrické energie a tepla finančně

prodražuje, a tak zvané „ekologické“ zdroje energie se zvýhodňují. Ostatně všichni ekologičtí aktivisté tvrdí že výroba elektrické energie z „ekologických“ zdrojů je konkurenceschopná, tak žádnou podporu nepotřebují. Mám obavu že tak jako při rozhodování o výhodnosti nebo nevýhodnosti solárů

rozhodovalo především politické hledisko, stejné to bude i při dostavbě dalšího jaderného bloku. Nejvýhodnější varianta bude politicky nepřijatelná, a tak z*****me tu pro nás nejméně výhodnou. No a všichni budeme platit jako mourovatí, a navíc se budeme muset smířit i s výpadky elektrické sítě.

Nevím proč by měla být jejich podpora. jedná se o podnikání jako každé jiné

Ano, také se jim skládáme na jejich zisky, tak jako ČT našimi poplatky. Divili jsme se, že ještě se dále rozšiřují solární elektrárny, to byl jistě někdo velmi dobrý známý. ˇUrodná pole zastavená solární elektrárnou.

ANO zastávám názor pana Svozila. To už mělo být dávno vyřešené.

Pavel BLAHA
11.01.21

ANO. A souhlasím s názorem pana Svozila z 2.12.2020.

ANO, již dávno se měla zrušit, a brát k odpovědnosti ty, kteří to navrhli. Bohužel je v tom asi namočeno i mnoho politiků, a ti si to neodhlasují. Museli bychom je všechny ty staré dlouho sloužící vymést.

Přílišné přeceňování "zelené" energetiky nás přivedlo do velice nevýhodné situace. Když svítí u nás, svítí i v Německu, či-li v EU má přednost... Pro ČR je jediná možná cesta - ATOM! Je otázkou bude-li stát ochoten k právním krokům v budoucnosti, po odpojení.

"Podpora z kapes občanů" nejen snížena, ale úplně zastavena a zároveň zahájeno trestní stíhání pachatelů tohoto tunelu 21. století. Aktéři jsou dobře známí, kdo se z tohoto tunelu pakuje je znám taky, tak na co tento stát ještě čeká? Že by stát měl taky svůj zájem aby to vyšumělo jako všechno?

Přístup EU k problému jsem samozřejmě myslel ironicky, teď se pozastavují nad jednáním našich mladých nad blokováním těžby a jejich pochody v zakázaném těžebním prostoru. Asi vycházejí z toho, že jím stačí k vysedávaním na drogových večírcích obyčejné voskové svíce. A policie pomáhá a chrání

Tak, jak byla připravena podpora pro solární barony, tak se znovu připravují další změny a úpravy, které jsou . publikovány ,ale ve skutečnosti , skutek -utek. Už aby někdo uvažoval ,kolik bude stát přispívat na likvidací těch solárních poli a lánů, když budeme tvořit potravinovou soběstačnost

Mám velké problémy s hlasováním a velmi mi vadí že do diskuze se mohu přihlásit až po tom co hlasuji. Na většinu otázek nemohu odpovědět, protože odpověď neznám. Plácnu tam co mne napadne abych se mohl diskuze zúčastnit. Kromě ANO a NE by mělo být i NEVÍM.

Zrovna v otázce solárních elektráren je to tak. Myslím si, že tato otázka je pro právníky, a ne pro laiky. Co pomůže, když parlament odhlasuje snížení podpory solárních elektráren a jejich majitelé se budou soudit a soud vyhrají? Poté co majitelům solárních elektráren byla parlamentem

garantovaná nepřiměřená podpora, už o tom nerozhoduje parlament ale soudy. Další otázkou je má li stát podporovat solární panely na střechách veřejných budov a na střechách soukromých osob vyrábějících elektřinu pro vlastní spotřebu.

V tomto případě bych souhlasil ale až po dořešení požární bezpečnosti jak panelů, tak baterií. Málo se o tom mluví ale v případě požáru se elektřina nedá odpojit, protože zdrojem je právě panel. Taky baterie jsou v tomto případě zdrojem velkých problémů.

Otázka zněla: "Měla být snížena podpora solárních elektráren" ANO, je již dávno je na čase ji zrušit. Obávám se, že i několik poslanců jsou v tom namočeni, a ti jak je níže uvedeno si rybník nevypustí. Hovořil o tom i p. prezident, ale skutek utek. Možná před volbami to bude opět téma.

Obávám se, že se bez těch strašných neekologických paliv ještě dlouho neobejdeme!

Pane Franku, píšete:
A .okolní státy jako správní ekologové určité zdroje ruší. To je přístup v EU k problému

Doufám že to co tu píšete míníte ironicky a že naši energetickou politiku nechcete předělat tak jak ji v sousedním Německu předělává šílená Angela nebo jak to navrhují místní ekologisté, jako Kaťuška Jau jau řečená Biomasa.

Kdy už konečně skončí debaty o podporách ve spojitosti s elektrickou energii ?Zdá se, že vlastně nevíme, co chceme.Stavět další zdroje, vyrábět, přebytky prodávat, ale pro našince pořád stejně draho.A .okolní státy jako správní ekologové určité zdroje ruší. To je přístup v EU k problému

Josef Palan
07.08.20

Ano a ušetřené prostředky ze snížení vynaložit na vývoj a výzkum alternativních zdrojů energie.

A tenkrát nastal prudký nárůst výstavby. A kdo v tom měl svůj zájem se možná časem dozvíme. Já žádnou elektrárnu nevlastním. :-)

Pane Svozile, podpora alternativních zdrojů energie je v naprostém pořádku. Ten problém u nás vznikl v době Topolánkovy vlády, kdy nesnížili podpory, když ceny komponent solárních elektráren z Číny klesly asi na třetinu.

Zajímejte se o to, komu ty výnosné FVE-parky patří a nebudete se stačit divit. Kapři si rybníky nevypustí. Na toto se ovšem "zneužití informací v hospodářském styku" nevztahuje nebo nestíhá? Proč asi?

Jinak naprosto souhlasím s p.Svozilem

Myslím,že už té lumpárny bylo dost,dělal jsem též energetika a vím o kolik vzrostla podpora obnovitelných zdrojů to byl zločin tehdejší vládní garnitůry myslím,že to byl r.2006 neb 2007

Podpora solárním baronům už by se mohla zrušit. Dostali víc, než si zaslouží!

No prosim. Něco užitečného pro našince z pera EU, všichni jsou pro, přesto je zde zmiňováno postižení osýpkami.

Ano naprostý souhlas s panem Svozilem. Zde je řečeno za kterých vlád tento nešvar vznikl. Baroni si mastí kapsu a běžný lid jejich brebendy platí.

Josef Geier
11.07.20

Parlament je nejvyšší zákonodárný orgán a může cokoliv v zákonech upravit nebo je i zrušit. To by asi vyžadovalo podrobnější přípravu poslanců a nejen jejich stranickou poslušnost. A kde je snaha po odpovědnosti poslanců za jejich rozhodnutí?

Jak jsem uvedl SAMOZŘEJMĚ ANO, musím reagovat na p. Škromacha, který uvádí, že se nemůže rušit bez náhrady. Může, byl to obrovský podvod na lidi, a zřejmě mnoho politiků za vlády ODS, ČSSD a KDU-ČSL si na tom namastili kapsu a nyní se bojí o své prebendy. Nemáte na tom p. Škromach také zásluhu???

Nemůžete věci rušit a způsobit tím lidem škodu bez náhrady. To se velmi mýlíte.

Zrušit se dá všechno,k tomu musí být trochu odvahy a především ****e určitého počtu poslanců, kteří to prosadí.Jenže takoví se málo kdy sejdou a proto změny, nebo zrušení se nekoná. Možná až po volbách, které by vyhralo SPD, což je utopie,nebo defenestrace, ale to již není moderní. Škoda

ANO. Podpora solárním baronům byla zřejmě záměrně provedena za účasti našich poslanců a senátorů, kteří by za ni měli nést odpovědnost, a my platíme jak bl.... Bude tomu vůbec konec, dá se to zrušit???

Tato podpora musela být od samého počátku mířená již ke stávajícím velkým baronům a proto nepřinesla očekávanou slevu na dodanou KWH, a snížení podpory v rámci zákonů bude spíš formální

Ekologie vůbec není levná záležitost. O důvodech můžeme diskutovat. Ono ekologičtí aktivisté často zapomínají říkat občanům, že to bude drahé a zaplatí to samozřejmě občané.

Samozřejmě že ano. Každý jsme si mysleli, že budeme platit míň za elektřinu, ale bohužel, platíme čím dál víc. A stojí to i stát šílený peníze, nehledě, že se zničila půda, a vzhled krajiny. A baroni si hezky bačují!

Ještě pro doplnění: K výpočtu vnitřního výnosového procenta se dá přistoupit "tvůrčím" způsobem a pořádně jej snížit (naopak, když se žádá o úvěr, tak zase zvýšit).

Je už sice pozdě, ale ještě se něco zachránit dá. Podpora solárních elektráren je nesmyslně vysoká. Pokud vidím, že na Hané se místo obilí *****uji sluneční kolektory, tak je mi z toho smutno. Vidím určitý problém s výpočtem vnitřního výnosového procenta.

Tak pochopitelně. Každá koruna dotace od daňových poplatníků nebo od odběratelů musí mít svůj význam a svoji efektivitu.

Podpora solárních elektráren je od začátku nepřiměřeným obohacováním jejich majitelů!

Souhlasím s panem Salvetem, také mám osypky, když slyším o aktivitách vycházejících z lůna EU. V mých očích nemá EU dobrou pověst i kdyby se rozkrájela.

Bohužel, jak slyším "obnovitelné zdroje" a k tomu "opatření požadovaná Evropskou komisí", mám prostě obavy, zda celá akce vůbec něčemu přispěje. Zvláště, když zvážíme ty "daleké výhledy" a úspěchy EU v minulosti, když něco řešila "komplexně a koncepčně".

Solární elektrárny jsou určitě potřebné. Podpora by měla být přiměřená změnám cen komponent elektráren. Což se v minulosti moc nedělo.

Podle mne by neměla být jenom snížena,ale úplně zrušena!!!

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..