Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Maturitní zkouška

Další témata:

Je podle vás maturita zkouškou dospělosti (to znamená zakončení úplného středoškolského vzdělání ohodnocením znalostí a dovedností), anebo je to pouze formalita s úředním razítkem?

Jenže, co je to kolego Škromachu platné, když titíž odborníci do***** masivní ústupky méně se vzdělávající generaci adolescentů?

I odborníci hovoří o tom, že dřívější kvalitě maturit dnes odpovídá bakalář.

Ono je to o určitém úpadku kvality. Gaussova křivka je neúprosná. Čím více lidí absolvuje studium na střední škole, tím nižší musí být nároky na prokazování vědomostí.

Maturita není formalita, jak správně poznamenáno. Nemělo by se odcházet od zažitých a osvědčených postupů. Nevím jak kdo, ale v době dospívání jsme ji prožívali jako významný úsek svého mládí!

Nejde o formalitu.

Podstatné je co se vyžaduje u maturity. Závěrečné zhodnocení studia má své opodstatnění. Příprava maturitních otázek celý poslední školní rok, je hodně zastaralá a je to škoda ztraceného casu

Maturita jako zkouška dospělosti by měla zůstat. Je to slavnostní ukončení studia na SŠ + pořádná pařba na maturitním večírku.

Na Slovensku mají Státní maturitu už od 2005. Přitom se to nijak negativně neprojevila a od té doby u nás absolvovalo hafo Slováků na našich VŠ. Projevilo se to alespoň tam? No neprojevilo!

Zdá se, že otázka není dobře formulovaná. Vzniká chvílemi dojem, že to razítko už není ani formalitou!

A nebude to jen tento rezort který si oddechne až ta zbytečná, ne č. jedna, ale nula trvale zmizne nejraději do místa rodiště.

Letos to ještě maturanti vydrží a příští rok se jim bude maturovat o mnoho lépe, už jen proto, že jim ubyde veřejný nepřítel č. jedna.

Bez maturity to přece nejde ani v této divné době. Babiš řekl, že se na maturitu nových zaměstnanců nikdy neptal. Pak jsem pochopil proč. K čemu by ji měl Ukrajinec nebo v Vietnamec u pásu ve Vodňanech

Maturita je pro studenty slavnostní akt. A co se nenaučili za celé studium, již před maturitou nedohoní. Jako slavnost určitě zachovat. Požadavky při ústních i písemných zkouškách se za dlouhá léta jistě hodně snížily. Základní předměty by neměly být ****telné.

Maturity by se asi mohla změnit, ale je to dlouhodobější otázka. Dnešní problém je chaos ve společnosti způsobený pandemií. K diskuzi se těžko dostává. Zazní názor, nebo návrh a okamžitě se zvedne vlna odporu. Příliš energie se věnuje dokazování toho, proč to nedělat, namísto hledání, jak to udělat!

Josef Musil
13.03.21

Mimořádná situace vyžaduje i mimořádná opatření. Myslím, že maturita jak byla tradována v minulosti, byla všeobecně uznávána jako řádné ukončení studia. Nevidím proto žádný důvod prosazovat státní maturitu. Stačílo by závěrečné zhodnocení studia a absolutorium.

Maturita už nikdy nebude pro žáky znamenat to, co v minulosti, protože dnešní doba je úplatná ve všech směrech a peníze dnes dělají divy. Věřím ale, že pro určité procento maturantů to bude vzpomínka na celý život, tak jak nás , kteří maturovali v minulosti a nečekali od nikoho milosti, nebo ohledy

SŠ jsem dělala večerně při zaměstnání, ale naše řady prořídly tak, že poslední rok byl dálkový v Praze, "na Křemencárně". Maturity z Čj a Řj byli ve 4. ročníku a z Ch a Chem. tech. v 5.r. Všechny písem. i slavnost. úst. zk. pro mne byly událostí, na které, dosud s vděkem a úctou k vyuč. vzpomínám.

Kdyby byla maturita pouze formalita s úředním razítkem, nemuselo by se ty roky vyučovat, zkoušet a kontrolovat docházku. Buchárek na úřed. papíru by mohl dávat školník, za určitý bakšiš, hned první den při vstupu a stačilo by uzákonit, že platnost nastane za 4 roky flákání potenciálních studentíků.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..