Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Změna daňových zákonů

54 %
07.07.20   29   Rozpočtový výbor

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


54 %

Váš názor nás zajímá

Je vhodné zavést stravenkový paušál?

Materiál obsahuje změny daňových zákonů, ke kterým má dojít s účinností od 1. ledna 2021. Mezi navrženými změnami je např. zavedení stravenkového paušálu; osvobození od pobytového poplatku pro doprovod dětských pacientů, pokud je jim pobyt hrazen z veřejného zdravotního pojištění; rozšíření pravomoce obcí při stanovení místního koeficientu daně z nemovitých věcí; postupné zvyšování sazeb spotřebních daní z tabáku.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (21) Hlasuji pro NE (25) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Zákon je jak z Knihy lidové tvořivosti.

To by měl řešit každý podnik nebo podnikatel sám.

Nebude se kupovat oběd, ale potraviny i třeba cigarety a lihoviny.

Pokud je možnost využívat cenu stravenek k jiným účelům, měly by být zrušeny. Je to jen podpora formy kupčení a nezodpovědností.

Totální relikt z minulosti, dnes naprosto zbytečné stravenky

Zavést nejen stravenkový paušál, ale i povinné stravování všech občanů v době 12-14 hod. a to i ve státní svátky. Po****t pouze energeticky úsporná jídla schválená komisí parlamentu, aby se rychle snížila otylost populace, která se zvyšuje nad celoevropský průměr.

Návrh kolegy Pospíšila se jeví jako jednoduchý, ale to by si firmy už mohly tisknou vlastní peníze a platit si své lidi sami. Je to zřejmě legislativně složitější!

Jenom na doplnění. proč by ze stravenek měly profitovat stravenkové ( moderním slovem cateringové ) firmy ? Je problém, aby si firma nechala vytisknout své vlastní stravenky a vedoucí restaurace pošle jednou týdně fakturu do příslušné firmy na proplacení ?

Avšak daňový paušál je dalším posunem k zániku benefitu stravování pro zaměstnance. Proto, i přes níže citované námitky ke stravenkám, je chybou je zrušit. Výsledkem v krátkém horizontu by bylo úplné zrušení povinnosti zaměstnavatele stravování zaměstnance řešit. A to si nepřeji.

Ono je to trochu jinak. Stravenka není ideální. Správná by byla absolutní povinnost zaměstnavatele zajistit naturálně teplou stravu. Což dříve byl problém pro malé zaměstnavatele. Ovšem dnes už si jídlo objednávají i lidé domů. Takže technicky řešitelné.

Josef Palan
07.08.20

Ano. Zaměstnanec by měl mít volbu zda si vezme paušál nebo stravenku.

Už jen to, že si přečtu kam nemám s mými slabšími nervy chodit nechávám bez komentáře, jelikož ctím právo na názor, svědčí o tom, že to s mými nervy není tak špatné.

Ladislav Kašpar 12.07.20 - Jeden čas bylo zdržováním i placení kartou. Dnes to je norma! Lidé se slabšími nervy by neměli do obchodů chodit!

Souhlasím se všemi kteří vidí, v tomto podivném papírkování a zdržování při placení v marketech, problém. Pane Franku už jsme dva co říkají nesmysly.

Ne všiml si někdo z vás kdo platí stravenkama co platí? Zda je v nákupu alkohol či cigarety to přeci pokladní nezajímá, jen přepočítá sumu a je vyřízeno. To by si měl rozhodnout podnikatel.

Souhlasím s p. Geierem . Zaměstnavatel má povinnost dle ZP umožnit jedno teplé jídlo na směnu . Třeba může tak zakoupit mikrovlnku . Určitě za stravenky pořídit nákup pracích prášků je ****** .

Josef Geier
11.07.20

Stravenky ani stravenkový paušál nezaručí zaměstnanci teplou stravu. Vzhledem k rozšiřující se práci z domova a zkracování úvazků, jsou obě varianty jen komplikací účetních programů. Stejně si příjemce stravenek nebo stravenkového paušálu s nimi uhradí to, co bude pro něho výhodné.

Milos Adam
11.07.20

Puvodne mel zamestnavatel povinnost zajistit zamestnancum teple stravovani. Od toho se upustilo. Stravenky jsou jenom kseft, ktery nic neresi. Lide za ne stejne nakupuji v supermarketech a restaurace zdrazuji podle ceny stravenek nejvetsich zamestnavatelu v oblasti.

pane Jaroslave říkáte tady nesmysly. Zaměstnavatel měl povinnost zajistit zaměstnancům stravování. Jako možná varianta se kdysi prosadily stravenky. Zrušit tuto povinnost zaměstnavatele je špatné.

Stravenky v minulosti byl výkřik mody, kdy si zaměstnavatelé tak zvaně kupovali zaměstnance. Dnes je to byznys na tisk stravenek a kšeftování mezi lidmi

Ono se vždycky najde nějaké to zdůvodnění. Mám obavu, že časem nebude ani příspěvek. Prostě se to vytratí a zaměstnanci budou odkazováni na to, že přece mají svoji mzdu.

Jsem pro. Stravenky nikomu nezaručí oběd, záleží na každém člověku jak s nimi naloží. Vím, že se stravenkami hodně lidí nakupuje v obchodech, a je to každého věc. Na druhou stranu se nebudou podporovat milionové kšefty na tisknuti stravenek.

Souhlasím s názorem, že zrušení stravenek by snížilo počet obědů, které lidé konzumují v restauracích. Byla by to další rána pro letos těžce zkoušená pohostinská zařízení.

Jsem proti stravenkovému paušálu. Pokud někdo dostane stravenky, tak je psychologický efekt, že je použije na stravovaní. Pokud mu přijde výplata na účet, sotva někdo oddělí část jinak zdaněných prostředků a bude nimi hradit obědy v restauraci.

Dal jsem ano stravenkovému paušálu. Ale já ho chápu jako bonus zaměstnanci od zaměstnavatele, nikoliv jako povinnost zaměstnavatele. Ty ostatní všelijaké úlevy a poplatky, o kterých píšete, jsou zbytečné.

Ano, měla by být u toho zavedena nějaká minimální a maximální hranice. V zaměstnání se musí i jíst!

Osobně bych souhlasil se všemi zmiňovanými návrhy změn a opatření, ale se zavedením strav. paušálu nesouhlasím.

Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Už stravenky byl ústup od povinnosti zaměstnavatele zajistit zaměstnanci stravování. Tyto prostředky mají být určeny pouze na stravování. A i určitá podpora stravovacích zařízení. Skončí to zase vlašákem a rohlíkem.

Hlasuji ne, zvláště v dnešní době, po skončení koronavirové krize, by zavedení stravenkového paušálu poškodilo mnoho drobných živnostníků, zejména v gastronomii.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..