Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Placení v hotovosti

Další témata:

Platíte v obchodech při běžných nákupech kartou nebo v hotovosti? V prvním čtení se nachází návrh, který si klade za cíl zachovat právo platit v České republice v hotovosti a zároveň také zachovat povinnost druhé strany, tedy zejména obchodníků, hotovost přijímat.

No a tak vidíte, že platební karty budou skutečně marginálním problémem!

Ano pane Sazečku. V případě dlouhodobého výpadku el proudu budou větší starosti. Ve většině domácností přestane jít topení, voda i plyn. Zavřená bude většina obchodů hned některé po pár dnech nebo spíš hodinách. Přestane fungovat většina továren, dojde benzín a nafta.

Přestane fungovat chlazení ve velkoskladech. Bez vody nám přestanou fungovat WC a koupelny. Ano to jsou ty velké problémy, tak proč bychom si sami nepřidělali jeden malý problém, že když máme chatu nebo chalupu na vesnici, a mohli bychom si topit dřevem, nebudeme mít peníze

na to abychom jej zaplatili a když místní sedlák bude prodávat brambory i ten bude chtít hotovost. Jsou to maličkosti ale ta fůra dřeva a pytel brambor Vám v takovém případě jako maličkosti připadat nebudou.

P.S. Já vím hodně jsem ty problémy zkrátil, bude jich podstatně víc a jen bych ještě dodal že pokud se energetická politika ČR i celé EU bude ubírat tak jak to EU prosazuje, dočkáme se velkých výpadků elektřiny zcela určitě.

Pane Koplíku, dlouhodobý výpadek el. proudu bude v tomto případě opravdu marginálním problémem. Čili, jakékoliv obavy o bezhotovostní placení jsou zbytečné. Problémem by bylo skutečně něco jiného!

Samozřejmě že při dlouhodobém výpadku proudu bude těch starostí hodně. To že u lidí kteří přešli na bezhotovostní placení a nebudou mít čím zaplatit, nebude pro ně zanedbatelný problém.

Je dobře, když nové metody nahrazují některé starší a dnes už těžkopádné. Spojování způsobu placení s případným výpadkem není nutné. Pokud budeme dlouhodobě bez el. proudu, budeme mít jiné starosti, než je bezhotovostní placení.

Nové metody začínají pomalu převažovat nad těmi tradičními, a to nejen při platbách ale například ve vytápění i jinde. Nikdo se nestará o to, co se stane přijde li něco nestandardního, například rozsáhlý, déle trvající výpadek elektrického proudu.

Co udělá takový COVID s oblibou cestování po celém světě to už víme ale pořád jsme nepochopili, že COVID je jen slabým odvarem mnohem horších pandemií a chceme cestovatelskou vášeň co nejrychleji vrátit do „normálu“.

Svět se překotně vyvíjí v mnoha desítkách směrů. Zatím si uvědomujeme pouze pozitiva těchto změn. Bohužel většina těchto změn má i svá negativa která se projeví dříve nebo později. V současnosti je lidstvo závislé na mnoha vyspělých technologiích, jejichž narušení bude znamenat katastrofu.

Nové platební metody nakonec převáží. Ale chápu, že je stále dost lidí, kteří potřebují vyprat igelitkové prachy.

Placení v hotovosti musí být zachováno s ohledem na starší spoluobčany, kteří většinou nemají platební karty. Já upřednostňují pokrok a jsem za tuto možnost vdecna

Nechápu ty úvahy, které by samozřejmě musely vést ke zrušení měny jako takové. Není víceméně důvod o takové věci ani přemýšlet, natož jí zatěžovat PS dlouhými jednáními! Jako by tam neměli na práci užitečnější věci.

Každopádně jsem za ponechání obou možností.

Právo placení hotovosti zachovat. Zažil jsem v Norsku výpadek mobilní sítě, a nastal celkem velký problém, jelikož všichni používají většinou karty. Také když chci někomu přispět pár korun, platba bankovním převodem je velmi neobratná. Proto hotovost by měla být zachována.

Pane Škromachu. To co jste napsal v posledním příspěvku je velká hloupost. Bezhotovostní placení mi vadí. Mám 71 let, a už jednou jsem si zkusil u banky otevřít platby po internetu. Pokud bych zasílal i přijímal peníze každých pár dnů, jistě bych se to naučil ale protože používám SIPO a výběry

z bankomatu, bych internetové bankovnictví použil tak jednou za rok. Pochopitelně už bych zapomněl, jak se to dělá a při mé zapomětlivosti a roztržitosti bych z toho měl víc problémů než užitku. Další výhody placení v hotovosti, poznají lidé až nastane dlouhodobý blackout

a že nastane to je jasné každému kdo se zajímá o energetiku a energetické šílenství mladé garnitury politiků a nátlakových skupin. Nepřipravenost se projeví stejně jako se projevila ohledně COVID. Bezhotovostní placení bude jedním z mnoha problémů.

Nedávno jsem četl rozhovor s významným Švýcarským bankéřem. Reportér se jej ptal, zda by nám doporučil Euro. Ten bankéř mu řekl že bychom byli hloupí, pokud bychom jej přijali. Podobným způsobem se vyjadřují i mnozí další významní odborníci, ovšem, pokud jsou skutečně nezávislí

a na „jejich názorech“ nezávisí jejich funkce. Stát, který nemá vlastní měnu, není samostatný ale vazalský stát. Nechci, aby se o nás rozhodovalo někde jinde. Rozhodování našich politiků je sice mizerné ale rozhodování na úrovni EU je neskonale horší ať už se týká čehokoli. ☹

Až nás očípují, nebude již potřebovat ani karty a ve zdejších příspěvcích se nebudou vyskytovat různé názory a dohady a k všestranné spokojenosti bude klid

casem se hotovost vytratí sama. A chápu i mnohé, kteří zatím nedokázali zlegalizovat igelitky z devadesátých let, že jim bezhotovostní placení a zavedení Eura velmi vadí. :-)

Určitě ponechat obě možnosti. Proto, aby člověk (důchodce, starý občan) mohl platit kartou , musí mít v bance založený účet. To je pro starší spoluobčany něco nepochopitelného. Už to vidím, jak v malé vsi s koloniálem babička (dědeček) platí kartou.

V restauracích a na tržnicích platím raději v hotovosti. kartou platím pouze tam, kde mám k obchodníkovi důvěru. Měly by být zachovány obě možnosti.

Právo občanů na placení v hotovosti ponechat. Oba způsoby jsou k něčemu dobré a k něčemu zlé.

Je to logický krok. Banky své pobočky přesunuly, v podobě internetového bankovnictví, do telefonů a tabletů a na přepážky tím pádem už chodilo minimum abonentů. O bankomaty strach nemám a jejich zrušení se my stáří nedožijeme.

Všimněte si kolik bank ruší své pobočky. Buď úplně, nebo pobočka sice zůstane, ale zruší peněžní přepážku. Naštěstí zatím bankomaty neruší ale za čas dojde i na ně.

Abych byl konkrétní tak v mém okolí. Pobočka Komerční banky v Bystřici p/H zrušena, Spořitelna zrušila pokladnu. Holešov, zrušena pobočka Moneta Money Bank, Komerční banka tamtéž zrušila pokladnu.

Platím kartou i hotově, přijde mi to přirozené, někdo platby kartou nikdy nepřijme, takže jsem pro ponechání obou způsobů platby.

Vyznačené místo pro vozíčkáře není automaticky osvobozeno od poplatku za parkování. Ostrava Prokešovo nám. ZTP 35kč. Černá louka 25kč. Hlavní nádráží 50% z běžné ceny. Takže macešská Ostrava. Chce to mít větší informace.

Pane Kašpare, prozraďte zde jméno obce, která se chová ke svým hendykepovaným spoluobčanům tak macešský, že na parkovištích musí platit. Pokud vím, tak i v přeplněné Ostravě je vždy, na parkovištích vyznačeno minimálně jedno místo pro vozičkáře, což je majitel ZTP

Chtěl bych jen uvést na pravou míru, zde zmíněnou, mylnou informaci o tom, že majitel průkazu ZTP nemusí platit za parkování. Musí. Je to jen na bene****ncích jednotlivých obcích a jejich vyhláškách.

Pochybují, že naší občané se budou shodovat s názory švédu,pravdou ale je, že se rádí opičíme , což je mnohdy modní trend, a bez ohledů na dobu budoucí děláme v rozhodnutích psí kusy

Paní Ernestová. Souhlasím s tím že se naši zákonodárci příliš často zabývají hloupostmi, ale v tomto případě se jich musím zastat. Jsou země, například Švédsko, které o zrušení plateb v hotovosti uvažují a mnoho obchodů už hotovost nebere.

I u nás jsou zastánci zrušení plateb v hotovosti, i když v praxi je toto zatím výjimka. Bohužel, pokud nebude zákonem stanoveno, že každý obchodník musí přijímat i platby v hotovosti, může být takových obchodníků víc a víc a za čas už hotovými penězi nezaplatíte nikde.

Mnoho z nás tězko chápe,o čem se otvírají témata diskusí v našem parlamentu, ale většina se jen otevře, prodebatuje a někdy i v několika čteních a uzavře bez výsledku. V takové úspěšné organizační jednotce mnoho jedinců vydrží mnoho let a dokonce si ji někteří předávají i z generace na generaci

Platím pouze hotově. A ještě se mi nestalo, že by někde hotovost odmítli. Jako účetní vím, kolik obchodník na inkasu kartou prodělá.
Co je to za hloupý návrh? Ono už je někde schváleno, že se nebude moct platit penězi?! A proč se zákonodárci vůbec do toho montují?!?!?! Je málo jiných "starostí"?

I v době tzv totality jsme si dokázali udržet naší korunu, a nevím, kdo dnes v nedomyšlené EU touží po euru, možná jen ti, co mají konta ulitá v zahraničí a z těch doma plných strožoků ještě nestačili všechno vybrat

Bylo by zajímavé pohledět na jména a osoby, které mají ne doma, ale v zahraničí strožoky plné peněz, a kdo jim k tomu dopomohl, a k nenošení minci po kapsách na placení parkovného stačí průkaz ZTP

Jinak osobně platím nejraději mobilem místo karty. Stačí jen otisk prstu a je to. Žádný PIN. A nemusím nosit hotovost, o kterou vás okradou. Škoda, že stále musím nosit po kapsách kovovky na různé placení parkovného a tak. :-)

Po pravdě je to úplně jedno. Obojí je jen fiktivní. Hotovost samozřejmě umožňuje více podvodů a korupce. Je hůře dohledatelná. A mnozí mají strožoky nacpané penězi z 90. let minulého století, které nestačili legalizovat. Ty děsí bezhotovostní platby i zavedení Eura. Což chápu. :-)

Neslyšel jsem o iniciativě v parlamentu k likvidaci přijímání hotovosti, takže nechápu iniciatívu zachovávat něco, co platí. Dokud budou existovat klasické peníze je polemika zbytečná. A že by dneska obchodník nechtěl prachy, jen kartu? Zkušenost spíše opačná. Nepůjde-li el. nelze platit ani hotově

Já jsem pro zachovat platby penězi, a i kartou. Musí se myslet i na staré lidi, kterým dělá problém platit kartou, jsou zvyklí na peníze v ruce. Někde se ještě nedá platit kartami.

Platba v hotovosti i platba kartou ma své výhody, ale i nevyhody

Stejně jako naší civilizaci zaskočila epidemie koronaviru a způsobila značné materiální i nemateriální škody, stejně nás může zaskočit dlouhodobý výpadek bankovních služeb, nebo což by bylo mnohonásobně horší výpadek elektrovodné sítě. Při neexistence peněz v materiální formě

ale pouze ve formě elektronické, by to byl jeden z mnoha problémů, které by nastaly. Klasické peníze by mohly alespoň částečně umožnit chod obchodu a i některých dalších částí ekonomiky. Jinak souhlasím s paní Kapalovou a panem Frankem.

Představy kam směřujeme,nechme stranou, možná i na rozhodnutí mladé ganerace,ale v každém případě nenechme si vzít možnost platby v hotovosti. ti movitější, kteří v mnohých případech ani neví, jak peníze vypadají ať si platí bezcennou kodovanou kartou, proto ani neznají cenu peněz

Souhlasím s právem platit v hotovosti, platby kartou by z nás dělali otroky, kteří by neměli kam uniknout, byli by všude vystopování a případný totalitní stát by měl vše jako na dlani. Obávám se, že vzhledem k tomu, kam směřujeme, do budoucna, jsou i představy o nastolení totality opodstatněné .

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..