Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Chráněný účet pro dlužníky v exekuci

Další témata:

Poslanci schválili tzv. chráněný účet pro dlužníky v exekuci. Musí ho založit banka zdarma na žádost dlužníka a vést jej za podmínek jeho běžného účtu. Budou se zde shromažďovat peníze, které exekuci nepodléhají a které jsou určeny k uspokojování životních potřeb dlužníka a jeho rodiny. Dlužník může mít pouze jeden chráněný účet. Zákon by měl platit od dubna příštího roku. Jaký máte názor na tuto pomoc dlužníkům?

Pane Paulíny, ale po námitce je povinna banka zablokovanou částku uvolnit!!!!

Podporuji návrh na uzákonění "Chráněného účtu". Těm, kteří neznají jak funguje systém, zdůrazňuji, že např. důchodce, kterému sociálka strhává část důchodu v prospěch exekutora, nemůže si otevřít bankovní účet. V případě, že tak učiní, zbytek důchodu je automaticky zablokován pro exekutora.

Plný souhlas s pani Ernestovou, jenže dnes mnoho lidí pracuje na černo a jsou vyplácení přímo na ruku, bez výplatní pásky, opět dnešní vymoženost, bez postihu !!! :

"Chráněný účet" je zcela zbytečný. Stačí ochránit nějakou minimální částku na běžném účtu.
Vždyť zaměstnavatelé mají povinnost strhnout zaměstnancům exekuované částky a ponechat jim zákonné minimum. I tak si může zaměstnanec nechat vyplácet mzdu v hotovosti.
A pan Škromach by rád další zákon!!!

Naprosto správný krok. Mělo to být už dříve. Včetně územní působnosti exekutorů.

2) překročí 20724,- Kč se už pak zabavuje celá. U mobiliární exekuce je rovněž stanoveno to, co nelze dlužníkovi zabavit, tj určitý obnos v hotovosti, léky a léčebné pomůcky, věci na přípravu jídla vařič lednička , na spaní , oděvy, boty atd., někdy se stává, že je na tom dlužník lépe než věřitel.

Pro info: nezabavitelnou částku, kterou nemůže žádný exekutor zabavit upravuje nařízení vlády, to se pravidelně aktualizuje a pro letošní 2.pololetí to je 7771.50Kč na dlužníka a 2590,50 Kč na každou jím vyživovanou osobu. Podle OSŘ tuto částku nesmí nikdo dlužníkovi vzít. Částka mzdy, která

Je to správné. Exekutoři jsou schopni zabavit i základní potřeby. I dlužník musí z něčeho žít, nechceme, aby skončil na ulici.

Založení účtu provádí všechny banky zdarma. Budou si jistě účtovat poplatek za vedení účtu. A kdo tam ty přebytky peněz bude posílat, dlužník to určitě nebude. Kartou asi taky platit nebude, preferuje hotovost. Pokud dlužník něco vydělá bokem, určitě to na účet nepošle. Myslím, že to nebude fungovat

2) tímto zákonem připravuje půda pro budoucnost, kdy se bude chtít zamezit platbám v hotovosti.....?!

Chr. účet se mi zdá zbytečný, většina dlužníků žije tzv. z ruky do huby a už dávno žádné účty nemá. Pokud ano, tak za mých časů, to vždy pečlivě hlídali banky i mzdové účtárny a i exekutor. Pokud se i stalo, že by byla zabavena nezabav. částka, tak po námitce byla ihned uvolněna. Možná se ale .

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..