Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Náhradní výživné


Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona o náhradním výživném


Váš názor nás zajímá

Souhlasíte se zavedením náhradního výživného?

Návrh zavádí tzv. náhradní výživné. Díky němu samoživitelé a samoživitelky, kt. jejich partner či partnerka nepřispívá na dítě, nezůstanou bez peněz. Ve chvíli, kdy totiž selžou veškeré dostupné nástroje k vymáhání výživného, nastoupí stát. Dosáhnou na něj ti, kt. svou situaci aktivně řeší. Tzn., že je podán návrh na exekuci kvůli dlužnému výživnému. Pokud rodič splňuje podmínky nároku, obrátí se na kontaktní pracoviště Úřadu práce. Ten mu poskytne potřebné formuláře a informace a následně celou situaci posoudí a rozhodne nejpozději do 30 dní. Rodič následně každé 4 měsíce dokládá neplnění vyživovací povinnosti. Samoživitel či samoživitelka můžou náhradní výživné pobírat až 24 měsíců. Vyplacená částka je potom vymáhána státem skrze krajské pobočky Úřadu práce, kt. se připojí do již běžícího exekučního řízení s dlužníkem.

Diskuze a hlasování u tohoto návrhu již není aktivní.


Komentáře ostatních hlasujících

Milos Adam
02.12.20

Je treba zajistit vymahatelnost prava. Pokud otec, ne matka dluzi vyzivne na decko, musi stat s maximalni rychlosti a tvrdosti zajistit majetek dluznika a zpenezit jej. Dnes, kdy dluznik zaplati vzdy po 2 mesicich 500 a je v pohode je trapne.

Asi to pomůže dětem. Jinak neplatiči jsou jak muži, tak i ženy.

V tomto příspěvku bych se chtěl vrátit ke komentáři, který jsem napsal 4.8.2020a prosím o vyjádření režii tohoto senior parlamentu, zda by se toto mohlo uskutečnit. Možná by nedocházelo v príspěvcích k vzájemnému nepochopení, a napadání,což se mi zdá v našem věku a prožitým životem špatné. Děkuji

Dala jsem ne - myslím, že na dlužníky výživného by se měl vymyslet nějaký přísný zákon a řešit to nějak jinak, protože navrhovaný způsob může podpořit a rozšířit řady neplatičů.

Chce to pouze rychlé soudy a povinnost splácet výživné vymáhat třeba exekucí, odebráním řidičského průkazu, veřejně prospěšné práce v mimopracovní dobu neplatiče. Jinými slovy - donutit jej ke druhému zaměstnání, aby mohl splácet.

Pane Svozil, to by se asi muselo najet na "lístkový systém " !?

ANO, ale pozor. Nesouhlasím, že by to mělo být dáno dětem. Jak dětem, to dítě si nic nekoupí, kupuje rodič, a ten s tím udělá co, koupí co chce, i pití. Souhlasím, že všelijaké organizace se jen zastřešují dětmi, stát jim platí a výsledek???

Na druhé straně stanovit "alíky" pevně podle věku dítěte do 18 let, v případě studia na VŠ do ukonení bez přerušení studia. Aby zlatokopky nemohly bejhvaláka likvidovat až do smrti.

Vymáháním nezaplaceného výživného pověřit neziskové organizace, které vždy ví nejlépe jak by se co mělo dělat a umějí rozdávat úkoly všem ostatním. Takhle by mohly názorně předvést všem svoji "užitečnost" v praxi.

Toho, že se posílí neplacení výživného bych se asi nebál. A že se najde dost chytráků, kteří to budou zneužívat je jistě pravda. To zneužívání překvapivě pro mnohé míří i na stranu matek! Zajistit vymahatelnost výživného a nejen toto, je práce, nebo spíše úkol pro jinak agilní ministryni Maláčovou!

Milos Adam
02.09.20

Jen se tím posílí neplacení výživného. Vždy se najde dost chytráků, kteří to budou zneužívat. Je třeba zajistit vymahatelnost výživného. Klidně kdo neplatí, sebrat řidičák, sebrat pas, zákaz jakýchkoli dávek, dotací. Prostě zajistit demokracii i dětem a ne neplatičům.

Hlasoval jsem ne! Když všichni ti co se váleli na mezi, když zrovna kvetli třešně, tak stát nepotřebovali, když nastali problémy volají státe pomoz, státe zaplat. Tento stát je plný těch, co mají nataženou ruku pro peníze. Na tuto solidaritu tahle demokracie jednou chcípne,jak slavný Sovětský svaz.

Souhlasím, ale současně apeluji na soudy, aby urychlily projednávání výživného , které se často vleče dlouhé měsíce i roky. Neplatič je svým způsobem ve výhodě.

Tohle je vlákno o něčem jiném. Kontakt na vedení webu je v modrém pruhu vpravo.

Souhlasím s panem Frankem a přimlouvám se za debatu o "jistých"neziskovkách, tj. ty co vytváří projekty na projekty a různé studie a koordinace různých situací, přitom nehnou prstem a vše zdržují a komplikují a často působí jako nátlaková skupina .... když už jsme taky z.s. musíme na to tlačit.

V souvislosti komentáře o neziskovkách, činím dotaz na vedení senior parlamentu, zda by mohlo být v této věci vyhlášeno referendum u nás 212 členů senior parlamentu, ukončeno tajnou volbou.Stvrdili bychom naše názory, nebo rozpory s s názory ostatních občanů, a sami se více vzájemně poznali

Stát by měl v prvé řadě hájit SVÉ ZÁJMY a ty ostatní ať přenechá víc jak stovce nezískovek, které v mnoha případech jako by se staraly, ale jsou jen pijavici státního rozpočtu. Všichni to vědí, ale nikdo s tím nic nedělá Asi se z toho mají dobře i mnozí členové našeho funkčního parlamentu.

V tomto státě je minimálně 50 % vyhlášek, příkazů, zákazů, nařízení a zákonů, které se nedodržují, ale stále se omílají dokola, při tom kontrolním orgánům je to šuma fuk a nikdo je nedonutí, aby v této věci učinily nápravu. A tak je to se vším ostatním, to je ta demokracie a svoboda slova

Stát jsem i já. Tudíž nechápu proč bych měl pod nějakou falešnou ochranou zájmu dětí sponzorovat neplatiče pojmenovaného nezodpovědný rodič. Je to zametání problému, který stát není schopen řešit, pod koberec a výborný nápad jak se stát nezodpovědným rodičem.

No stát musí chránit zájem dítěte i před nezodpovědností vlastních rodičů. :-)

Tento problém ukazuje na lidskou nezodpovědnost mezi partnery i vůči státu, kterou jim umožňuje současná doba. Pokud se má stát podílet na finanční pomoci, pak by měl bez výjimek a výhrad, dbát na návratnost všemi dostupnými prostředky.

Pane Hemzal, jsou věci ve společnosti jakoby tabu a popsat skutečnost se moc nenosí a mnohdy je z pohledu všelijakých podivných rádoby sociálních organizací protispolečenské. Vám se to povedlo vyjádřit naprosto přesně za což vám tleskám.

Ať si ti partneři svoji odpovědnost nesou na celý život. Neptali se nikoho, když si ty děti dělali, ať se nedovolávají společenské pomoci, když se jim ty vztahy nezadaří. Proč by měl kdokoliv nezúčastněný přispívat na jejich nezodpovědnost, lehkovážnost a omyly ve výběru partnera?

Efektivita bude spočívat v tom, že zřídíme NAVA (Národní agentůra pro vymáhání alimentů). Její chod by měla dozorovat patnactičlená správní rada ****ná z nevládních, neziskových organizací.

Samoživitelky to nemají jednoduché a stát snad, ve vlastním zájmu, bude dluh vymáhat efektivně.

Ona vymahatelnost práva je vůbec v naší zemi dost velký problém!

Souhlasím s p. Adamem. Je to dobrý návod jak se zbavit rodičovských povinností.

Hlasoval jsem pro ANO, neboť samoživitelky to mají těžké. Současně dodávám, že jde vlastně o formu další sociální dávky, protože i stát bude mít vymáhání těžké.

Hlasuji pro, je to zájem dítěte. Výši i u běžných alimentů upravit, pokud možno, jednotně, ne podle přijmu plátce.

Hlasuji ANO a souhlasím s paní Kaplanovou. Je třeba prožít být samoživitelkou a projít si anabazí našeho soudnictví. V rodině čekáme na vyjádření soudu již třetím rokem a jedná se o záležitost minutovou ne delší. Soud však mlčí, možná že se již žaloba ztratila.

Josef Geier
11.07.20

Vůbec to neřeší silně pokleslou m*****ku mladých lidí, vstupujících bez rozmyslu do vztahů. Je vidět i negativní vliv filmů tzv. západní, zejména americké kultury.

A třeba i pracovní tábory? Ta pomoc musí směřovat dětem a chránit jejich zájmy i před nezodpovědností vlastních rodičů.

V tomto případě zbavujeme zodpovědnosti rodiče,proč těmto lidem nenařídit pracovní povinnost

Tak to už je potom otázka, jak vlastně "kvalitně" pracují soudy v ČR a následně, jak výkonná moc vymáhá po odsouzených rozsudek. Nezbývá potom, než udělat pořádek ve všech soudech od shora dolů, jak to udělali politikové v sousedním Polsku navzdory "řvaní" Evropské unie.

ANO, ale pozor. Výživně, jde ze státních peněz a vymahatelnost je téměř nemožná. Jistě zabavení majetku, aut, řidičáků je OK, ale musí být důsledné, což v našem státě není. Jinak si z toho někteří tzv. ploditelé mohou udělat i byznys. Adresovat dětem je nesmysl, stejně s tím disponují rodiče.

Pozn. k p. Adamovi: K lepšímu vymáhání všech nedoplat. nejen aliment. by bylo třeba překopat minimálně Obč. zák., OSŘ, Trest. z., Správní řad a Zák o soc, podpoře aj. protože současné zákony s dlužníky jednají jako v bavlnce a dávají jim dostatek prostoru, aby odklonili majetek.

Bude to jen opět finanční částka, která se zařadí do nevymahatelných , vše zaplatí stát a dlužníci budou vysmáti, bez postihu

Ta adresnost je hezká, ale mnohdy nerealizovatelná. Jak se dá ukontrolovat? Tři tisíce výloh na dítě prokáži snadno!

Pomoc musí být jasně adresovaná dětem. Nikoliv rodičům. To je hlavní pomoc státu. O reálnosti vymožení netřeba mít přehnaný optimismu. odhad je asi 10%

Myslím si, že pokud dlužník neplatil dodnes, nikdo ho nedonuti platit výživné. Tak to opět zaplatí stát. Tak jak je to u nepřzpůsobivých, jako že spolu nebydlí, ale otec rodinu navštěvuje, a už mají 4 děcka, a socialka platí a platí, kočárky, kola, byt atd...

Zařadí se to to jen mezi další sociální dávky.

Milos Adam
08.07.20

Stat ma zajistit vymahatelnost vyzivneho treba drastickymi metodami. Automaticka exekuce po 3 mesicich neplaceni a to i kdyz ty 3 mesice nebudou navazovat, odebrani ridicskeho prukazu, soudem stanovene verejne prospesne prace, a po****ni, ci spise narizeni zverejneni na uredni desce.

pro jeho necitlivé a hrubé chování, nebo 2) využívat zajišťovacích příkazů, ale od těch se po tom, co na Schillerovou zaklekla dlužnická a advokátská lobby a po propuštění p. Janečka, ze strachu upouští . Je tristní, kolik nedoplatků je údajně nevymahatelných a nedobytných?!

Pro pí Jandovou a pp. Sazeček a Pospíšil: Stát nemá o moc lepší možnost vybrat nedoplatky než jednotlivec, který požádá o exekuci soud. Z praxe vím, jaké částky se odepisovaly do ztrát pro nedobytnost. Pro lepší výběr by bylo potřeba 1) angažovat p. exekutora Vránu z Prostějova a to nikdo nechce .

Hlasuji ano a souhlasím s panem Pospíšilem.

Dávám ano. Samotná živitelka nebo živitel , tak těžko vymáhá alimenty od svého bývalého partnera. Vůbec přes soud. Stát má neplatiče účinnější páky než samoživitelka nebo samoživitel.

Je to zase komplikovaný problém. Jestliže má stát možnost vybrat peníze od neplatičů výživného po vyplacení náhradního výživného, musí mít páky na neplatiče všeobecně!

Pane Škromach, máte pravdu, jsou to rodiče, tedy i ženy a muži

Souhlasím, i když bude určitě nutné solidně propracovat systém vymáhání, aby z toho nevznikl úřad, který by měl víc úředníků, než bude neplatičů!! Nejlépe by bylo, důsledně využít všechny stávající instituty. Nový systém musí prospěšný nejen pro matky samoživitelky, ale i rentabilní pro stát...

Paní Kaplanová, jen chci upozornit, že neplatiči výživného jsou rodiče. Jak muži tak ženy.

Skutečně osamělých rodičů je minimum. Chtělo by to časté kontroly, místní šetření a zjišťování pravdivého statutu. V těchto komunitách závislých na soc dávkách je i mnoho černé práce a šedé ekonomiky. Tady by stát. úředníci museli vyvinout hodně odvahy a přitvrdit, možná by se to vyplatilo.

..peníze je husarský kousek. A druhá stránka věci je to , že hodně matek, údajně osamělých, žije ve společné domácnosti s druhem, mají třeba už i vlastní dítě a stále se tváří jako osamělé. V tomto případě jsou podvodně inkasovány i sociální dávky, kdy se tvrdí , že matka žije s dětmi sama.

K tématu mám i jiné zkušenosti, jako exekutorka, vím jak je těžké z nezodpovědného, asociálního otce, mnohdy i kriminálníka a delikventa peníze vymoci. Občas se placení vyhýbá i celkem dobře vydělávající podnikatel ovšem žijící už v několikáté rodině s mnoha potomky s mnoha ženami, i z něj dostat

Hlasuji ano, protože mám zkušenost. Byla jsem osamělá matka s dcerou a výživné jsem dostávala pouhé!!!! dva roky! Jinak máme na památku skoro celý kufřík spisů na všechny možné orgány, mnoho , podotýkám úspěšných žalob, návrhů, odvolání = přiznaných částek do cca 150 000 tisíc Kč, ale skutek utek.

Souhlasím. Ještě bude důležité znění zákona a prováděcí předpisy, aby hlavně nebylo možné tento institut zneužívat. Stát má mnohem víc možností a nástrojů, jak z neplatičů dlužné peníze dostat, než třeba matka samoživitelka.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..