Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Zákon proti "energetickým šmejdům", transpozice evropských směrnic


Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


Váš názor nás zajímá

Zabrání nekalým praktikám nepoctivých prodejců energií nově navrhovaný druh podnikání, a to zprostředkovatelská činnost v energetice na základě oprávnění od ERÚ?

Novela mj. reaguje na nekalé praktiky některých nepoctivých prodejců energií. Zavádí nový druh podnikání - zprostředkovatelskou činnost v energetice na základě oprávnění udělovaného ERÚ. Každý zprostředkovatel bude veden v registru, který ERÚ zveřejní na svém webu. Novela nově upravuje také přestupky včetně příslušných sankcí, kterých se dopustí fyzická nebo právnická osoba v případě poskytování zprostředkovatelské činnosti v energetice bez platného oprávnění. Novela také upravuje časová omezení plných mocí, kterými mohou spotřebitelé zmocnit obchodníka nebo zprostředkovatele jednat v jejich zastoupení. Nově jsou plné moci časově limitovány na max. šest měsíců od jejich udělení. Návrh tak reaguje na nekalé praktiky, kdy zmocněné osoby udělené zmocnění např. používají vícekrát bez vědomí zákazníka, nebo i po několika letech, kdy zákazník již s využitím jím vydaného zmocnění nepočítá.

Diskuze a hlasování u tohoto návrhu již není aktivní.


Komentáře ostatních hlasujících

Z uvedených příspěvků vyplývá, že slevy jde dosáhnout více způsoby, jak kde a u koho. teď si počkáme co nám přinese prohlášení o celostátním snížení cen energií, komentované na ČT

Pane Franku.
Nemyslím si, že změnou dodavatele nedosáhnete na slevy. Opak je pravdou. Většina dodavatelů snižuje sazby sama od sebe jen výjimečně a je dobré si čas od času prověřit za jaké ceny dodávají energie jiní dodavatelé.

Například já jsem si v roce 2016 spočítal že roční náklady za elektřinu a plyn dohromady jsou 30 207Kč. D test mi vyhodnotil nejlepšího dodavatele při stejném odběru na 21 787Kč. Takže roční úspora 8 420 Kč. Přepočítal jsem si to podle ERU, zjistil že je to pravda a změnil dodavatele.

Ono neškodí si občas vzít kalkulačku nebo zajít na stránky ERU a zjistit, jak výhodné jsou sazby dodavatele.

Z celé diskuse zde vyplývá, že čím víc odběratel spekuluje a mění dodavatele, tak nemůže dosáhnout na poskytované slevy od dodavatelů, což mohu potvrdit z vlastní sedmileté zkušenosti, i když se smlouva po dvou létech pravidelně obnovuje

Pane Franku
Nemám sice osobní zkušenost s Tarifomatem ale podíval jsem se na to co o něm píší jeho zákazníci. Převážná většina reakcí na tuto službu je negativní. Jeden názor, který vystihuje podstatu jsem tu dal:

Dobrý den, tarifomat se vyznačuje nekalými obchodními praktikami jako nátlak, nedostatek času na promyšlení nabídky, záměrně klamavé informace a nucení uzavření objednávky bez možnosti zaslání nezávazné nabídky na email.

Tarifomat je totiž s.r.o. a tedy je založena za účelem zisku, podle toho se taky chová.

Kromě možnosti, kterou jsem uváděl v minulém příspěvku ,existuje ještě jedná možnost, a to obrátit se na telefonní linku TARIFOMAT, kde vám po vzájemné konzultaci nabídnou nejbližšího levnějšího dodavatele. Linka existuje a po zavolání, vás zpětně zavolají

Pane Houžvík
Odbornost není to podstatné. Naučit se to co prodejce energií potřebuje lze během krátkého času, podstatná je motivace. Prodejce je placen dodavatelem a čím víc odběratelů získá, tím víc vydělá.

Oni vůbec nemusí lhát. Řeknou li vám že když jim to podepíšete budete pořád pod stejným distributorem, říkají pravdu, jen neřeknou že distributora si ani vybrat natož změnit nemůžete a podstatnou část ceny určuje dodavatel.

Taky vám neřeknou že levnější energii získáváte jen na určitou dobu, ale k odběru od tohoto prodejce jste se podpisem zavázali na několik let.

Nebo že úsporné žárovky, které od prodejce dostanete jako dárek mají několikanásobně nadhodnocenou cenu, dostanete je sice zadarmo ale v případě zrušení smlouvy musíte dárek vrátit ale už ne ty žárovky ale peníze.

Pane Franku
Domlouvat dodavatele energií přes podomní prodejce je ten nejhorší způsob, v tom s Vámi souhlasím.

Zvlášť když se lidé většinou v této oblasti neorientují. Zavolat na zákaznickou linku není o mnoho lepší způsob. Každý dodavatel má snahu Vás přesvědčit o tom, že právě on dodává tu nejlevnější energii a přesvědčí Vás argumenty vytrženými ze souvislosti.

Dobrý způsob je přesvědčit se na stránkách ERU (energetický regulační úřad) o tom který dodavatel ve vaší oblasti je nejlevnější a za jakých podmínek. Já jsem ****l způsob výběru dodavatele přes D test, to je seriózní časopis, který čas od času provádí soutěž o nejlepšího dodavatele

a toho Vám doporučí. Přihlásil jsem se a doporučeného dodavatele jsem si ještě ověřil na stránkách ERU. Všechno souhlasilo, a tak už tři roky odebírám plyn i elektřinu od tohoto dodavatele a čas od času si na stránkách ERU ověřuji že jsem nepochybil. Mohl bych tu dát Odkaz

jak na ERU ( což je státní úřad) tak na D test, ale vy odkazy nemáte rád, tak je tady nedám. Kdo je znalý vyhledávání, najde si je sám a kdo není svěří se do rukou podomních prodejců nebo telefonním linkám dodavatelů, nebo neseriózním stránkám na internetu, je jich tu opravdu hodně. 😊

Nevím, proč si lidé domlouvají odběry energií přes nabídky ve dveřích, když stačí zavolat na zakáznickou linku určitého dodavatele a zjistit podmínky a možné slevy oproti současnému dodavateli. Výhody mají většinou stálí zakáznici, oproti těm, kteří mění dodavatele každý rok.

Určitě ano, snad to pak budou dělat odborníci s patřičným odborným vzděláním a ne lidé kteří mají naučeny určité básničky a odbornost schází

Při nové zkušenosti konstatuji, že šmejdům nezabrání asi nikdo a nic!

Petr Téra
25.05.20

Zprostředkovatelská činnost v energetice na základě oprávnění od ERÚ nezabrání nepoctivým prodejcům doporučuji zrušit úplně tuto činnost.

Zprostředkovatelská činnost v energetice na základě oprávnění od ERÚ by pomohla ale daleko lepší by bylo tento druh podnikání zcela zrušit

Josef Geier
17.05.20

Jedině zakázat jakékoliv podomní nabídky služeb a prodej. Ne každý, který otevře dveře do bytu (senior, dítě) se může aktivně ubránit grázlům a náboženským fanatikům.

Každé jednání s cílem oklamat zákazníka je neomluvitelné. Jsem vděčen za každý kamínek do mozaiky, který tomu může zabránit, nebo jej alespoň výrazně omezit.

Zabránit tzv. "šmejdům" vystupovat i v televizi. Tam se to jen hemží "šmejdy", nekoupíte ani za 5000, ba ani za 4ooo, \ni za 3000 a pod., ani za 3500 a pod.

Obávám se, že zase přibude těch, co úřadují. Lepší by byly asiatské tresty.

Pavel BLAHA
02.05.20

Nejsem přesvêdčen. Vhodnêjší je zakázat pod přísnÿmi tresty podomní prodej.

Tihle šmejdi cílí na slabou stránku lidí kteří chtějí vydělat. Dokud budou lidé s touto vlastností k dispozici nic tyto šmejdy nezastaví. Je to realita, možná mnou trochu tvrději vyjádřená.

Může pomoci, ale podvodníci se obrací zpravidla na důchodce. Důchodce asi těžko bude hledat na internetu, kdo má platnou licenci od ERÚ.

Měla by pomoci

Asi nezabrání, ale snad pomůže.

Návrh nemá grády a tedy působnost - vytvořen za úřednickým stolem, nějak podobně se vyjádřil pan Kroutil.

Nevěřím že se tím zamezí podvodům . Jak napsal pan Verbický spíše by pomohl zákaz podkoního prodeje .

Dávám ano. ERÚ je státem placená instituce a není tady pro srandu králíkům. Jenom ať pěkně ERÚ uděluje licence oprávněným dodavatelům elektřiny. Vycházejme z toho, že elektřina je životní potřeba obyvatel a ne zboží na kšeftování jak na bazaru.

Ne. Ani zákon a evidence zprostředkovatelů, podle mého názoru, nezabrání podvodům, kterých se dopouštějí především na seniorech. Řešením by byl zákaz, tak jako podomního prodeje v některých obcích a městech. To by donutilo dodavatele energií najít přímé vazby k odběratelům, ne přes prostředníky.

Hlasuji pro ano, ale nevěřím, že tento zákon něco vyřeší, jako mnoho jiných zákonů, předpisů, nařízení a požadavků, protože šmejdi v této republice mají všude velké pole působností a jsou víc chránění, než normální člověk

Šmejdi byli, jsou a budou - ale domnívám se, že jim tento zákon alespoň znesnadní "šmejdění". Ještě by stálo za to, propracovat represivní část...

S nekalými praktikami je třeba zatočit i tímto návrhem, zvýšit se musí tresty pro šmejdy

Obávám se, že v našem prostředí a lidským povahám žádný zákon podvádět nezabrání!

Zdá se mi to zbytečně složité a šmejdi si vždycky cestičky najdou. Chce to tvrdý postih pro ty, kdo překračují zákon a zneužívají důvěry lidí!!

Jako pokus dobré, ale asi to moc nevyřeší.

Jako téměř vždy, když jde o transkripci zákona EU, je bezzubý.

Činnost, koncesoaná či nikoli, může být obcházena do té doby, pokud nebude možno uložit dostatečný trest dle tr.zákona.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..