Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Novela zákona o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací

88 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


88 %

Váš názor nás zajímá

Zvýšili by jste inovační výkonnost České republiky?

Cílem návrhu je: - zvýšit inovační výkonnost České republiky, - zjednodušit a zpřehlednit členění výdajů na výzkum, vývoj a inovace, - zefektivnit rozdělování účelových prostředků na programy a skupiny grantových projektů, - zajistit optimální podmínky pro řešení grantových projektů, - zjednodušit administrativu v systému výzkumu, vývoje a inovací, - zajistit otevřený přístup k vědeckým informacím, - možnost pověřit ústřední a jiný správní úřad zajišťováním mezinárodní spolupráce ve výzkumu, vývoji a inovacích.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (38) Hlasuji pro NE (5) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Ano jak pomůže Novela zákona o podpoře výzkumu udělejte prosím statistiku kolik výzkumných pracovišť zmizelo. Těžko se budou nahrazovat Výzkumné ústavy a hlavně chytří pracovníci v nich. Tato statistika by mne zajímala.

Pánové Šabrata a Pospíšil to zhodnotili docela dobře. V obou případech se k tomu nedá skoro nic dodat. Návrh plný obecných frází, který nám vlastně slibují všechny kandidující partaje od devadesátého a ještě se nikomu nepodařilo dojít na konec!

Nechápu k čemu nám to bude prospěšné, vždyť už dnes nám v tomto státě skoro nic nepatří. Snad , že se obohatí jedinci z vědeckých institucí a výsledky jejich práce budou využity v zemích třetího světa a my začneme vyvážet použitý WC papír, abychom měli z čeho a za co žít. To není dobrá perspektiva

Chtělo by se hlasovat ano, ale je to tak obecné a líbivé, že v tom budou nějaká čertova kopýtka.

Kdo by nechtěl ? Ale zatím se to žádné vládě od r. 1990 nepodařilo. Nějaké inovace sem přinesli zahraniční investoři, ale to jsou jen jakési subdodávky k jejich finálním dodávkám do světa ( vyjma Škody MB ). Iniciativa musí vycházet ze samotných výrobních firem.

Bylo by to potřebné, ale v současné době, při struktuře naší produkce, zaměřené na subdodávky, asi nemožné. Je třeba se zaměřit na obory, které tím nejsou zatíženy, ale je jich příliš málo.

Tak ta inkluze to byl něpodarok, ale jinak se domnívám, že máme dost odborných pracovišť která nám dělají čest. Neobávám se, že bysme nějak ztráceli na čelo pelotonu!

Ano, jenže to vyžaduje vysoce vzdělanou společnost. Zatím ale děláme opak: bezbřehá inkluze (největší zločin v základním školství!), neustálé úlevy u maturit a přijímacích zkoušek, ztráta prestiže vysokoškolského vzdělání, hlavně technických oborů, zaplevelení výuky zbytečnostmi atd.

Podporu výzkumu určitě ano, ale samotná novela zákona tomu podle mého názoru vůbec nepomůže.
Jinak věřím, že v otázce to smutné "by jste" namísto českého "byste" by nenapsal nikdo z nás seniorů.

Ano a směřoval bych velké procento na vývoj fúzního reaktoru, ve kterém jsme opravdu dobří a který by vedl ke správnému směrování restrukturalizaci našeho průmyslu. Další inovační směr je vodíková technologie.

Žádný návrh nemůže zajistit zvýšení inovační výkonosti . Řekl bych že je důležité aby z výsledků inovací měla prospěch naše zem a ne zahraniční nadnárodní společnosti .

Správná cesta.

Budoucnost ČR je v její výkonnosti, zvl. po všech těch nesmyslných koronavirových opatřeních.

Není třeba žádný nový zákon, na všechno již zákony jsou. Je třeba jen kontrolovat, jestli poskytnuté peníze na vývoj a výzkum něco přinesly do praxe. Žádné výsledky výzkumu, které nepřinesou výrobě a společnosti finační nebo produktivní výhodu, nikdo do své činnosti neaplikuje.

Hlasoval jsem pro ANO, ale inovace si jde vlastní cestou ať chceme, nebo ne! A docela se jí to daří. Podívejte se, jak tak nepříjemná věc jako je pandemie, "pomáhá" nacházení dříve neznámých řešení!

NE zatím ne. A to z mnoha důvodů... jedním z nich je návratnost investice a musím se tedy vždy ptát kolik halířů z 1 Kč se vrátí do rozpočtu ČR. Jaký je to tedy Inovativní cíl České republiky 21 ?? Těžká byrokracie právní systém v kombinaci ještě z dob C.K RAKOUSKA a Československa 1918----38..

Kdo by nechtěl ? Ale krásně to vystihl pan Hnzal, jak dnešní úředníci jsou schopni se domoci nového úřadu a teplých postů u každé příležitosti. Krásně se nám teď objevili noví znalci a vševědí při hodnocení řešení situace s kovidem, a od těch radší dál

Souhlasím skoro se všemi příspěvky a zejména s panem Hemzalem a Pospíšilem.

Inovace ano, zaostáváme za světem jedna radost. Jenom nevytvářejme zase nějaký nový úřad nebo dokonce úřady. Ať jsou schopní a šikovní lidé dobře odměňování ..... - po předvedení výsledků svých inovací.

Kdo by nechtěl? Ale úředníkům o žádnou inovaci nejde, jde jim jen o nový úřad s novými koryty. Vědeckotechnické poznatky přístupné jsou i teď, ale největším problémem je nekompetentnost a přebujelá administrativa. Toto žádný další úřad nevyřeší, stávajících úřadů je víc než dost!

Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď. Kdo by nechtěl. Jenže s touto vládou to už časově nepůjde.

Ony ty inovace na první pohled vypadají jako prospěšné, otázka je, zda se musí vše každé čtyři roky "inovovat", jak se ne první pohled zdá!

Souhlas s panem *****kem. Zásadní je definice výzkumných priorit a následně vypsat grantové úkoly.
Důležitá je kontrola výsledků výzkumu a využití výsledků a jejich zveřejnění.

Toto není otázka na ano-ne. Souhlasím s předchozími komentáři.

Josef Geier
19.01.21

Mohlo by to výzkum a inovace podpořit za předpokladu, že o grantech a dotacích na využití výsledků výzkumu budou rozhodovat kompetentní odborníci a ne úředníci bez vztahu k oboru, o kterém rozhodují.

Transparentnost a vyšší efektivita práce pro uplatnění výsledků vědy a výzkumu v praxi

Přínosem je mimo jiné i to, že novela stanovuje maximální lhůtu pro využití konkrétních výsledků. Ta dosud nebyla omezena, což v praxi umožňovalo uzavírání formálních a často nefunkčních smluv na desítky let...

Na tento dotaz nelze hlasovat ANO/NE. Rada vlády pro VVI je nefunkční. Metodika 2017+ nemá jasná pravidla financování. V Radě by se měl zásadním způsobem snížit počet teoretiků.
Začít by se mělo definováním výzkumných priorit a podle toho vypsat grantové úkoly.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..